Skip navigation

Eugene International Film Festival

The 2012 EIFF Excellence in Filmmaking Awards

Animal House of Blues

Best Documentary by a Pacific Northwest Filmmaker

Producers:

Katherine Wilson, Rocky Manos (Ex), Brett Wright, (Assoc.)

Directors:

Jay Richardson

Writer:

Katherine Wilson

Length:

57 min.

Camilla Dickinson

Best Narrative Feature

Producers:

Larry Estes, Cornelia Duryée More

Directors:

Cornelia Duryèe Moore

Writer:

Madeleine L'Engle, Cornelia Duryée More

Length:

119 min.

In Godfather's Movie

Best Comedy Short

Producers:

Cristina Jacob

Directors:

Cristina Jacob

Writer:

Length:

34 min.

In the Pines

Best Science Fiction Short

Producers:

Zeek Earl, Christopher Caldwell

Directors:

Zeek Earl, Christopher Caldwell

Writer:

Christopher Caldwell, Zeek Earl

Length:

9 min.

Love & Hate

Best Making Of, Behind the Scenes

Producers:

Milosz Skowronski, Piotr Skowronski

Directors:

Piotr Skowronski

Writer:

Piotr Skowronski

Length:

5 min.

Marvin

Best Animation Short

Producers:

Tim Searle, Henry Normal (Ex.),

Directors:

Mark Nute

Writer:

Mark Nute, Frank Pudney (Author of Adapted Material)

Length:

7 min.

My License

Best Young Audience Short Short

Producers:

Elizabeth Herrick

Directors:

Elizabeth Herrick

Writer:

Elizabeth Herrick

Length:

1 min.

Opa's War

Best Documentary Short

Producers:

Stefanie Brantner

Directors:

Stefanie Brantner

Writer:

Mira Burt-Wintonick (Co.), Stefanie Brantner (Co.)

Length:

33 min.

Remake

Best Comedy Short Short

Producers:

Marisa Brown

Directors:

Chris Tomkins

Writer:

Chris Tomkins

Length:

5 min.

Shining Night: A Portrait of Composer Morten Lauridsen

Best International Subject Documentary

Producers:

Michael Stillwater, Doris Laesser Stillwater (Assoc.)

Directors:

Michael Stillwater

Writer:

Length:

74 min.

Singing Bill O'Reilly

Most Original

Producers:

Carla Granat

Directors:

Carla Granat

Writer:

Length:

27 min.

Stagecoach Bar: An American Crossroads

Board Choice Award

Producers:

Jennifer Tennican

Directors:

Jennifer Tennican

Writer:

Jennifer Tennican (Co.), Rebecca Huntington (Co.)

Length:

57 min.

Stetson, Street Dog of Park City

Best Young Audience Short

Producers:

Nancy Ogden, Patrick Lovell (Assoc.)

Directors:

Nancy Ogden

Writer:

Jeaninne Heil, author of adapted material

Length:

22 min.

The Biggest Story Problem

Most Socially Engaging Documentary

Producers:

Jennifer Lightwood (Co.), Martha Riecks (Co.), Scott Laidlaw (Co.),

Directors:

Jennifer Lightwood (Co.), Scott Laidlaw (Co.)

Writer:

Jennifer Lightwood (Co.), Scott Laidlaw (Co.),

Length:

80 min.

The Company of Thieves

Best Narrative Short by a Pacific Northwest Filmmaker

Producers:

Shilpa Sunthankar, Stephanie Tichenor (Co.)

Directors:

Shilpa Sunthankar

Writer:

Shilpa Sunthankar

Length:

17 min.

The Mountain Runners

Best Documentary Feature

Producers:

Brian Young (Co.), Todd Wagner (Co.)

Directors:

Brian Young (Co.), Todd Wagner (Co.)

Writer:

Brian Young (Co.), Todd Wagner (Co.)

Length:

88 min.

The Nautics: Save Your Money

Best Art Short Short

Producers:

Directors:

Evan Gutt (Co.), Margaret Anderson (Co.)

Writer:

Evan Gutt

Length:

4 min.

The Weather Outside

Best Feature by a Pacific Northwest Filmmaker

Producers:

Jason Freeman, Lara Cuddy, Todd E. Freeman, Roger Wood (Ex.), Jennifer Wood (Ex.)

Directors:

Jason Freeman

Writer:

Jason Freeman

Length:

89 min.

Thief

Best Narrative Short

Producers:

Xi-Jie Wang

Directors:

Jay Chern

Writer:

Xi-Jie Wang

Length:

29 min.

Three Days (of Hamlet)

Best Art Feature

Producers:

Alex Hyde-White, Louis Yansen, Mara New, Shelly Bovert (Co.), Matthew Lee Nelson (Assoc.), Chris Stevens (Ex.)

Directors:

Alex Hyde-White

Writer:

Alex Hyde-White

Length:

85 min.

Two Close

Best Pilot

Producers:

Ashley Pacini, Cameron Hutchison, James Gardner, Jenny Leaf, Mchael Van Orden Megan Baxter (Assoc.), Tory Todd (Assoc.) Courtney Teller (Ex.)

Directors:

Clayton Baker, Cameron Wohlschlaeger

Writer:

Shana Wilensky

Length:

22 min.